Browarnictwo to coś, z czego Olsztyn może być dumny. Mamy tu prężnie działające browary, piwowarów domowych, stowarzyszenie i kilka lokali, w których jest bogata oferta piwna. Oczywiście – nie jesteśmy Warszawą, gdzie za rogiem znajdziemy alejkę multitapów, ale nasz piwny Olsztyn jest jednak ciekawy.
Materiał zawiera treści dotyczące alkoholu. Nie jest przeznaczony dla osób poniżej 18 roku życia.
Nasz wpis podzieliliśmy na kilka sekcji, które przybliżą Wam temat branży piwnej w Olsztynie. Są to: browary, miejsca, inicjatywy i wydarzenia. Staraliśmy się w nich zebrać najważniejsze informacje.
Piwny Olsztyn
Browary w Olsztynie (i okolicach)
Browar Kormoran – jeden z najbardziej znanych browarów z Olsztyna. Powstały w nim nagradzane w Polsce i na świecie piwa – Witbier, Porter Warmiński czy Imperium Prunum. Każda premiera piwa odbija się szerokim echem, nie tylko w Olsztynie. Mimo sporej liczby piw, to nadal browar regionalny, który mocno podkreśla swoje powiązania z Warmią i lokalnymi dostawcami. Trzeba jednak przyznać, że browar miał też duży wpływ na piwny Olsztyn.
Piwa: Barlow Sorbus, Cornus Lupus, Imperium Prunum, Terra Donum, Astus Malum, Kormoran Session APA, 1 na 100 Pigwowiec i Miód, 1 na 100 Lite Apa, Warmińskie Rewolucje, Świeże, Irish Beer, Witbier, American IPA, Coffee Stout, American Lager, Czech Pils, Weizenbock, Rauchbock, Rosanke, Kormoran Lekki, Kormoran Jasny, Kormoran Jasny Bezglutenowy, Śliwka w piwie, Orkiszowe, Kormoran Ciemny, Orkiszowe z miodem, Orkiszowe z czosnkiem, Porter Warmiński, Porter Warmiński z Wiśnią, Podpiwek Warmiński, Miodne, Świąteczne, Wiśnia w Piwie, Krzepkie, Marcowe
Browar Ukiel – mały rzemieślniczy browar, który znajduje się tuż obok Jeziora Ukiel. Pierwszy rozlew odbył się w listopadzie 2017. Od tego czasu, na olsztyńskim rynku pojawiło się kilka ciekawych pozycji piwnych. Zdecydowanie najsławniejszym ich piwem jest złoty medalista West Coast IPA. Niebawem pojawi się przy browarowy pub. Będzie mona w nim skosztować lokalnych specjałów lub zorganizować małe piwne przyjęcie
Piwa: APA, Bałtycki Porter, Dry stout, Marcowe, Pils, Pszeniczne, West Coast IPA
Browar Warmia – choć oprócz pubu i małego browaru powstała tam też restauracja, to szybko okazało się, że to piwo będzie najmocniejszą stroną tego miejsca. Browar co roku zdobywa medale i wyróżnienia na konkursach piwnych. Działa czynnie przy organizacji inicjatyw około piwnych (piwowary, Warmiński Konkurs Piw Domowych). W browarze rocznie pojawia się około 12 wariacji piwnych. Stała oferta wymieniona poniżej.
Piwa: Warmia Pils, Warmia Pszeniczne, Warmia Porter Bałtycki, Warmia Amerykański Witbier, Warmia IPA, Marcowe
[Biskupiec] Browar Biskupiecki – browar, który niedawno pojawił się na rynku. W nazwach swoich piw nawiązują do regionu. Cały czas podkreślają też, że się uczą i chcą się rozwijać.
Piwa: Biskupiecka Banda (APA z marakują), Chłop z Warmii (Pale Ale), Biskupieckie Jasne
[Szczytno] Mazurska Manufaktura Alkoholi – co prawda manufaktura skupia się głównie na mocnych alkoholach, ale w swojej ofercie ma też piwo.
Piwa: Jurand Pils, Jurand Pszeniczne
Miejsca piwne w Olsztynie
Pijana Czapla – multitap z największą w Olsztynie liczbą kranów. Można tam znaleźć piwa z olsztyńskich browarów, ale też wiele z kraju i nie tylko. Miejsce premier i wydarzeń piwnych. Liczba kranów: 20.
Browar Warmia – pub z własnym browarem. Na kranach zawsze świeże własne wyroby, a do tego wiele opcji jedzeniowych. Liczba kranów zależna od aktualnej oferty.
Vinyl Pub – miejsce, w którym na pewno znajdziecie coś dla siebie. Bogata oferta piw w butelkach. Lokal partnerski Browaru Pinta – tu znajdziecie ich największy wybór, w tym premier. Liczba kranów: 5
Cybermachina – lokal, który przebojem wdarł się w serca olsztyniaków. Co prawda w swojej stałej ofercie mają piwa Budweisera, ale znaleźć można u nich spory wybór kraftowych piw butelkowanych.
Rabarbar – w stałej ofercie znajdziecie Litovela, ale spokojnie – w lodówkach także czekają na was kraftowe piwa, które na pewno trafią w Wasze gusta.
Schizma – lokal, który powstał w miejscu Revolwera. W ofercie mają piwa z browaru w Cieszynie. Docelowo będziecie mogli wybrać piwo z 4 kranów oraz w butelkach (m.in. z serii „kiedyś w garze teraz w browarze” – piwa nagradzane na konkursach piw domowych warzone w browarze Cieszyn).
Sklepy warte odwiedzenia
Piwosznik – ul. Herberta 16/22
Ćwiartka – Aleja Wojska Polskiego 46
Piwniczka – ul. Gałczyńskiego 1
Inicjatywy i wydarzenia
- Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych – prężnie działające stowarzyszenie. Liczne spotkania piwne, wydarzenia (PiwoWary czy Konkurs Piw Domowych) i sporo działań edukujących w zakresie piwowarstwa i kształtujących nasz piwny Olsztyn.
- Warmiński Konkurs Piw Domowych – organizowany przez PSPD – konkurs piw domowych. Inicjatywa z długą i piękną historią, która wypromowała w regionie m.in. warmiński styl piwny Rosanke.
- PiwoWary – „wojny piwne”, czyli spotkania podczas, których ocenia się w ciemno piwa od dwóch piwowarów. Wygrywa lepsze :). Na ten moment spotkania są zawieszone.
- Olsztyński Festiwal Piw Rzemieślniczych – jedna z największych imprez piwnych w regionie. Spotkanie miłośników dobrego piwa i jedzenia z foodtrucków.
- Święto Warmińskiego Piwowara – dywicka impreza przyciąga do siebie wielu fanów piwa i nie tylko. Dobre koncerty i mnóstwo atrakcji nie tylko dla piwoszy.
- Spotkania PSPD – comiesięczne spotkania członków stowarzyszenia, ALE otwarte także dla ludzi z zewnątrz, którzy także podzielają piwną pasję. Poświęcone piwu, degustacji piw domowych. Na spotkanie można przynieść własne piwo i poddać je ocenione przez piwną brać, jak również przez certyfikowanych sędziów.
- lokalna blogosfera – aktywni i znani z Olsztyna m.in. Browarnik Tomek czy Piwne Opinie. Browarnik Tomek nie tylko o piwie pisze, ale także sam je warzy.
Współpraca przy stworzeniu artykułu: Kamil Mordasewicz / Warmińsko-Mazurski Oddział Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych
Sprawdź też: Raport o Kulinarnym Olsztynie