Raport Kulinarny Olsztyn 2018. Photo by Brooke Lark on Unsplash
Ogólne

Raport Kulinarny Olsztyn 2018

Olsztyn ma ogromny potencjał kulinarny. Już w kwestiach turystycznych i gastronomicznych dzieje się bardzo dużo. Ale jest jeszcze pole do popisu. Dlatego postanowiliśmy co roku przeprowadzać badanie, które wskaże najciekawsze miejsca, potrzeby i zachowania klientów. Czyli nas. Prezentujemy pierwszy Raport Kulinarny Olsztyn 2018.

O badaniu

Ankietę można było wypełniać między 22 lutego a 27 kwietnia. Późniejszych odpowiedzi nie braliśmy pod uwagę. Łącznie zebraliśmy 180 wypełnionych formularzy.

Wiele pytań było otwartych – ludzie sami wskazywali w nich lokale, osiedla i ulubione kuchnie. Nie wszyscy wypełnili wszystkie pola, więc dane w raporcie mogą się różnić.

W żadnym miejscu nie weryfikowaliśmy też unikalności użytkowników. Stąd jedna osoba mogła wypełnić ankietę kilka razy. Wierzymy jednak, że wszyscy użytkownicy byli uczciwi, a odpowiedzi pokrywają się z rozmowami, które z Wami przeprowadzamy. 

Wiemy, że to badanie nie jest reprezentatywne. 180 osób to mimo wszystko mała liczba, ale społeczność Kulinarnego Olsztyna jest zaangażowana. To jest też wycinek całego obrazu, ale daje jakąś podstawę do dyskusji o tym, co się u nas dzieje i co mogłoby się jeszcze zadziać. Raport będzie powtarzany co roku i będzie rozwijany o kolejne pytania.

W międzyczasie trochę się jednak zmieniło. Zamknęło się Oto, otworzyły nowe miejsca. Miejcie to na uwadze. Dodatkowo, warto też zapoznać się z mapą przygotowaną przez USE-IT.

Raport Kulinarny Olsztyn 2018

Co z niego wynika?

Olsztyn ma niesamowity potencjał kulinarny. Jeszcze kilka lat temu, na pytanie znajomych “gdzie można zjeść coś dobrego w Olsztynie”, mogłem wymienić 3 może 4 miejsca. Teraz, żeby udzielić odpowiedzi muszę się zastanowić, a często dopytać o to, co dana osoba lubi. Rynek gastronomiczno-turystyczny w Olsztynie, a nawet szerzej – w regionie, jest dynamiczny. Pojawia się coraz więcej nowych miejsc, niektóre znikają. To na co warto zwrócić uwagę, to także nowi ludzie.

Raport “Kulinarny Olsztyn 2018” ma na celu usystematyzować opinie i oczekiwania mieszkańców Olsztyna. Chciałbym, żeby co roku wskazywał trendy, wyróżniał miejsca, a także ludzi, którzy te miejsca tworzą. Dowiecie się z niego, które restauracje, kawiarnie czy puby są najczęściej polecane, jakie środki transportu wybierają olsztyniacy, ale też jaką kuchnię lubią i jakiej restauracji im tu brakuje.

Zdaje sobie sprawę, że temat nie jest wyczerpany w 100%, ale jest to pierwsze takie badanie przeprowadzane w naszym mieście. I to dopiero początek tego, co w ramach Kulinarnego Olsztyna będzie się działo!

Marcin Wójcik

Raport Kulinarny Olsztyn 2018

Po konsultacjach w grupie „Rozmowy o Kulinarnym Olsztynie” (zapraszam do niej) postanowiliśmy udostępnić raport bez żadnych warunków, ale… z wielką prośbą o przesyłanie go dalej, udostępnianie w mediach społecznościowych. Chcemy, żeby dotarł do jak największej liczby osób 🙂