Mapa USE-IT Olsztyn
Gastronomiczne ciekawostki o Olsztynie

USE-IT Olsztyn, czyli jak widzą Olsztyn młodzi

USE-IT Olsztyn – pierwsza taka mapa w Polsce. To mapa, która pokazuje, jak na Olsztyn patrzą młode osoby.

Bruksela, Oslo, Porto – to tylko część z miast, które należą w sieci USE-IT. W piątek (27 lipca) odbyła się oficjalna prezentacja mapy, którą przygotowali członkowie stowarzyszenia Olsztyn 2.0.

Jak powstała mapa? Najpierw w konsultacjach z mieszkańcami, a potem poszczególne miejsca były weryfikowane przez młodzież. Przewodniki są tworzone zgodnie z ideą „od młodych dla młodych” i mają pokazać turystom zwiedzane miasto tak, by przez czas pobytu czuli się, jak jego mieszkańcy.

– Na mapie, poza zabytkami i typowymi miejscami do zwiedzania znalazły się również szczególnie wyróżniające się restauracje, kawiarnie i puby, będące ulubionymi i polecanymi przez samych mieszkańców miejscami – wyjaśnia Iga Skolimowska z ekipy USE-IT Olsztyn.

Mapy Olsztyna trafią teraz do wszystkich partnerów projektu i będą tam dystrybuowane. Poza tym zostaną dostarczone do miast partnerskich Olsztyna. Poza papierową wersją, dostępna jest także aplikacja, którą można zainstalować w smartfonie oraz strona internetowa. To kopalnie wiedzy o wszystkich miastach, które dołączyły do projektu. Powstanie mapy i dołączenie do sieci zostało sfinansowane przez Samorząd Olsztyna. I co ważne – mapy są darmowe!